I was such a noob when I started

Know your lore!

Re: I was such a noob when I started

Postby Zippy » 01 Jul 2010, 00:54

infaa wrote:nu va suparati pe mn :( si nu imi dai ward...dar topicul asta este plin de TRISTI :)) ....scuze dar n-am putut sa ma abtin :)) ...

//warned. ai 3 deja.

Am asa o vaga impresie ca o sa-ti cauti odata si odata o alta comunitate...

Nu ma provoca.
Image Image
Zippy
[Believe no one]
[Believe no one]

Postby blackscar » 01 Jul 2010, 09:25

Eu am inceput pe cand era 2.1.0 sa joc wow....prima oara am incercat hunterul...singura problema e ca eu credeam ca cei cu pet erau donori si ma bateam cu mobii in melle....... apoi imi aduc aminte ca am citit intr-o revista de o instanta botanica.....mam dus si am zis ca din moment ce sunt 70 ai aveam T2 pe gm( era server cu mall in-game) pot sa o fac solo ushor...dar am fost foarte dezagagit sa mor ca mobii aveam cam de 12 ori hp up meu. Apoi am mai invatzat...am venit pe ultimate...amf acut warior tank...aveam Illidari Runeshield pe el( stiti scutul acela de spellcaster din Bt trash) oricum.....apoi mam mutat pe blizz unde am facut tot warrior...atunci pot zice am ca invatzat wow cu adevarat. apoi mam tot mutat blizz<=> private [pana am ajuns aici....si raman aici...vreau sa imi fac un nume. :D
blackscar
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby Heinze » 01 Jul 2010, 15:17

pai, de unde sa incep, prima data am jucat wow pe un server facut de fratimiu pe calcu meu, am jucat cu un druid pana pe la lvl 15 asa, serveru era "blizzlike" deci a durat vreo saptamana sa fac level 15 :)), dupa care am ajuns pe nrgia, fratimiu juca deja acolo deci era alegerea normala, pe vremea aia nrgia avea rate blizzlike, eu mi-am facut un warrior, m-am imprietenit cu un priest si asa am crescut impreuna, cred ca mi-a luat vreo 2 luni de zile sa fac level 60, nemernicu de fratimiu nu vroia sa ma ajute deloc si radea de mine cu orice ocazie :)). pana sa fac level 60 am facut instante gen deadmines, stockade, wailing caverns, uldaman, razorfren downs sau zul'farrak. de la level 60 a fost mult mai usor, sistemul de honor era mult mai usor, omorai playeri sau anumite npc-uri din capitalele factiunii adverse si luai o anumita cantitate de honor, cand ajungeai la 55k (parca) honor aveai ranku grand marshal si puteai sa iti cumperi itemele adiacente rankului tau, profitand de o serie de buguri (nu mergea conditia sa ai rank ca sa porti itemul/trade cu soulbound) mi-am trimis setul grand marshal de pe caracteru lu fratimiu fara sa am vreun pic de honor :))

odaca imbracat, am inceput cu instante gen zul'gurub, molten core, blackwing lair sau onyxia, dar pana sa iau eu full t1 sau t2 s-a bagat patchu urmator, si lumea mi sa naruit :)) nu vroiam sa inteleg, sau sa cred, ca sunt nevoit sa o iau iar de la capat cu instantele ca sa adun iar cele mai bune iteme, pana la urma serverele de tbc erau din ce in ce mai buguite, la fel si nrgia, buguri care m-au facut sa ma las pentru vre-un an de wow.

cand m-am reapucat am luat din nou legatura cu prietenii de pe nrgia, de la ei am aflat ca serverul lor s-a unit cu ultimate si asa am ajuns aici, mi-am facut un mag la inceput cand m-am imbracat cat de cat am inceput sa ma milogesc de kenvelutza sa ma bage si pe mine in used to could (ea era cl la mage :))) de atunci am inceput sa joc din ce in ce mai mult, sa ma implic, am facut absolut toate instantele de pe tbc, kara/bt/ssc/tk farm perioade lungi de timp (mai ales cand nu aveau scripturi) nu cred ca a ramas vreun boss in instantele de pe tbc nedoborat, de aici incolo nu prea mai eram noob, ajunsesem la stadiul de rookie, asa ca devin offtopic =))
Image
Heinze
[ Pwnage!!! ]
[ Pwnage!!! ]

Postby Tupac » 01 Jul 2010, 15:37

pai..sa vedem. am trait o buna perioada cu gandul ca nu faceam ceva bine.
inca de cand ma apucasem de wow (vacanta de iarna a lu' 2007 spre 2008) mi se explicasera multe chestii, insa niciodata nu mi se explicase cum se ia un item.
ce-i drept, nu era mare arta, dar era ceva.
primul meu caracter a fost un warrior, echipat de un amic, avea itime luate din badge-uri (era un bug in perioada respectiva am impresia, nu ma stiu. de altfel, n-aveam nici cea mai baga idee ce inseamna bug pe atunci).
de asemenea, nestiind de existenta trainerilor, abilitatile mele la warr erau doar din punctele de la talente. astfel ca aveam stun, taunt, chestii d-astea.
execute era un vis.
timpul trecuse, nustiu cum la un moment dat se da wipe iar eu renunt la war. din motive demne de inteles. totusi progresasem, stiam de traineri. dar sa iau itime, tot nu stiam. problema era ca in loc sa dau "need" dadeam "greed", astfel ca eu luam cam..1 item pe instanta..asta daca luam.
si uite-asa imi incepusem viata de priest. au fost momente bune, momente perfecte pentru a-mi distruge imaginatia.
so, alaturi de shakur (priestul meu), ajunsesem prima oara in BT.
realmente fascinat de chestiile de acolo, itimele de la naj'entus, monstrii apelor, mai tot ce se gasea pe acolo, dadusem need la un moment dat(din emotie pbbil) la niste umeri mail.pentru hunter ( am aflat mai apoi)
trebuie sa recunosc ca mi se paruse ciudat faptul ca imi arata itemul cu rosu, insa am facut o conexiune cu faptul ca itimele se strica si devin rosii...asa ca cel mai pbbil, umerii erau stricati, np, ii reparam la orcii din og.
paradoxal, luasem itemul respectiv, fusesem acuzat (pe nedrept, inca cred asta) de ninja si luasem kick. fusesem descumpanit in ziua respectiva, mai ales cand vazusem ca umerii nu se repara si gata. Din orgoliu insa, nu vorbisem cu nimeni despre asta, de altfel n-aveam niciun prieten in wow. (ce trist eram :( )
au mai urmat si alte aventuri, momentul in care fusesem acceptat in enigma fusese motivul pentru care nu dormisem 1 noapte de emotie, momentul in care luasem staff-ul de la archimonde fusese de asemenea un moment de rasfat propriu, urmand mai apoi si raidul grull, unde luasem umerii t4, etc.
in mare, au fost momente bune. pacat ca de abia la sfarsit descoperisem ca pentru a lua un item trebuie sa dau "need", dar oricum nu mai puteam repara nimic.
si uite-asa... uite-asa.
Eu, pana la ultima mea suflare, voi fi de partea celor asupriti.
Tupac
[Armada latina]
[Armada latina]

Postby Duke Dreadmoore » 01 Jul 2010, 22:32

Eu am inceput ca un coate-goale, pe servere instant 70 full tier si faceam pvp. Camera si controalele mi s-au parut inovative si usor de folosit.

M-am mai desteptat, si am inceput sa caut servere cu rate blizzlike, am gasit unul, am facut level 16 intr-o zi cu un lock, s-a inchis serverul. Nu mi-a luat mult sa invat cum sa fac level caci mai jucasem RPGuri. Plus ca majoritatea abilitatilor le stiam de pe insta70.

Am trecut pe ultimate peste cateva luni (TBC), cu un Rogue. Neavand experienta in raiduri, am ninjat la primul meu raid in Zul'Aman. Inca imi amintesc stupoarea pe care am simtit-o cand mi-am luat kick dupa ce am dat need la toate itemele de la Hex, si luasem exact ceea ce nu era bun de mine.
Pana in urmatorul raid invatasem. Am jucat vreo doua luni si m-am lasat, am mai avut scurte tentative de a ma reapuca dar imi ziceam mereu, "Ce rost are; stau ore in sir intr-un raid zi de zi pentru itemele cele mai bune si dupa ce le am imi fac alt char pentru ca totul devine prea usor si o iau de la inceput." <abandonasem notiunea de pvp cu totul, si asa ramane chiar si astazi>

Am inceput sa ma joc RPGuri single player, cu story, frumoase, vaste, gen Oblivion, Gothic, mai tarziu chiar si Dragon Age, RTSuri clasice etc.

Fiind single player, am scos cat mi-a trebuit din ele si le-am lasat.

Apoi am realizat ca inca nu explorasem pe deplin imensitatea lumii Warcraftului, si ca nu stiam mai nimic de Lore (decat din campaniile din Warcraft III ) incat m-am reapucat, si in momentul de fata prefer sa explorez, sa fac Achievementuri, sa pescuiesc, sa analizez vegetatia si fauna, sa studiez popoarele si istoria creata de cei de la Blizzard, si ocazional sa lupt impotriva unor adversari redutabili, uriasi, care scuipa flacari sau invoca puterile intunericului asupra celor ce ii deranjeaza, cot la cot cu cei de-un neam cu mine, intr-o batalie arzatoare si satisfacatoare. Nu mai sunt in goana aceea frenetica dupa iteme si renume cum eram la inceput, ci pur si simplu gonesc dupa placere.

Inca o chestie foarte importanta, pe care o spun or de cate ori am ocazia in astfel de circumstante, in privinta acestui tip de joc si de angajament, este ca incepatorii trebuie sa lupte si sa se descurce singuri pe cat posibil, sa isi foloseasca imaginatia si sa nu astepte sa primeasca totul mura in gura, caci astfel in final va fi placerea lor mai mare.

Good luck reading all that.
Duke Dreadmoore
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby Amy » 04 Jul 2010, 20:43

oh lord ... long story.. hate it
prima oara cand am inceput sa joc wow a fost acum 4-5 ani poate chiar mai bine .. cert este ca era patch 1.0.9 daca imi aduc bine aminte
am inceput sa joc pe serverul unui prieten .. facusem un night elf warr .. intram pe server, dadeam click pe un mob si apasam in prostie 1 si 2 :))
dupa un timp tipul si'a inchis serverul .. ( jucam decat eu si inca vreo 2-3 insi .. adica clanul nostru @ cs ) si am jucat o perioada pe un server din brazilia?Anyway .. nici acolo nu am jucat mult (gen 2 saptamani) dar vai .. la fel elf warrior insa la lvl 12 eu eram in bad lands .. nu ma intrebati ca nici eu nu stiu cum Dumnezeu am ajuns acolo :)). Cand a aparut patch 1.11.1 am jucat pe un server romanesc [iod (stati linistiti nu mai exista de mult ... 3-4 ani so no google search)] unde mi'am facut o garla de prieteni cu care inca mai tin legatura .. si tot acolo am invatat sa joc wow cat de cat calumea ... faceam bwl (my fav. instance) si naxx zilnic .. aq din cand in cand :D. Dupa un timp (nu stiu exact sa va spun) a aparut tbc .. la vreo 1 luna mi l'am upgradat si eu si imi facusem un dranei paladin pe un server care avea legatura cu cel de sus ... (numai ca asta so inchis dupa 1 luna si ceva), dupa ce so inchis serverul am jucat pe diferite servere fun .. 2-3 zile - schimbam serverul. Dupa un timp am renuntat la wow dar pentru o perioada scurta de timp (4-5 luni) .. pofta de wow crescuse ... vrand sa ma apuc de wow am intrebat pe un tovaras care il cunoscusem pe un server din tg. mures? pe ce server mai joaca .. atunci el a rostit cuvintele magice: wow.ultimate.ro
cam atunci m'am apucat serios de wow :P de atunci am ramas pe ultimate cu mici pauze .. mutat guilda / blizz / pauza wow / tech probs etc..

the end
O Legenda Ce Domina Romania!
Amy
[license to kill]
[license to kill]

Postby hibraa » 05 Jul 2010, 16:55

3 ani jumate,ultimate...tare rau povestirea,dar n-am cum sa o relatez acum=) ,cert este ca mi-am facut prieteni prin comunitatea asta,cu care ne-am ajutat reciproc,am ars-o marfa :D si ma bucur
Privesc in trecut si vad un pusti tacut,Visand sa ajunga sus jurand sa nu se lase rapus ca Iisus,Mai tarziu sedus de pinotu' lu Bachus,Fumand si razand de prezicerile lu Nostradamus,Interpretate gresit ca un pergament biblic.
hibraa
[Ultimate Spammer]
[Ultimate Spammer]

Postby kidd007 » 05 Jul 2010, 21:54

Imi aduc aminte cand am vazut pentru prima data la un prieten cam cum arata wow`ul si mi se parea o tampenie, un joc foarte urat si nu stiam cum se putea juca atatea ore pe acel joc ( prietenul meu s`a apucat de wow dupa ce a vazut un episod din south park cu wow ) .
Dupa ceva timp am decis sa`mi instalez si eu wow`ul... sa vad cum e :D stiu ca m`am jucat pentru prima data wow pe BC pe 2.4.3 pe un server arathor (nu cred ca mai exista acel server) si acolo mi`am facut un blood elf rogue...
Am reusit sa instalez wow`ul am intrat pe server mi`am facut setarile pentru ca aveam un fps ingrozitor de mic :)) si pe urma am inceput sa omor mobi. Am ajuns prin The Barrens si facusem level 17 cred... era ora 10 (aveam pc`ul la parintii mei in camera) si mi`a spus mama sa merg sa dorm ca a2a zi trebe sa merg la scoala :-o in acel moment am crezut ca a cazut cerul pe mine pentru ca numai ma puteam juaca wow :-o eram fascinat de el .
Evident ca a2a zi m`am jucat toata ziua wow ca un disperat =)) si in cele din urma am facut level 70 aveam daggere de lvl 24 acele rondele de langa rogue trainer din ogg .
Dupa ceva timp am mers si in prima mea instanta Zul`Aman si am mers la Zul`Jin si de cand a picat boss`ul jos pana au fost impartite toate itemle si am plecat de la boss am spamat /roll :)) si asa am luat acele daggere . Vroiam sa`i dau la un prieten un dagger.. credeam ca daca sunt soulbound le pot da trade .
Apoi am vazut in Isle of Quel`Danas feet`urile, waist si wrist T6 si am inceput sa omor la mobi de nebun sperand ca o sa`mi cada acele tokenuri, si mai tarziu dupa niste calcule mi`am dat seama ca acele trebe sa cada in Outland undeva prin Terrokar Forest, evident calcul eronat .
Stiu ca pe iteme imi puneam sockete dinalea verzi ce le cumparam de la Scryers.

Dupa ceva timp s`a inchis acel server (lipsa de fonduri) si am intrat pe un server romanesc (nu dau nume) acolo am fost un noob putin mai destept . Apoi a venit un wipe, eroare de database, si in cele din urma mi`am facut un Undead Rogue numit Zuzo si atunci pot sa zic ca am invatat wow si eram putin mai "destept" .Mi`am facut prima meserie letherworking serverul era blizzlike 3x.. sa nu uit, cred ca am facut level 70 intr`o luna . Era foarte distractiv si`mi placea si asa mi`am pierdut o vara intreaga in wow farmand noaptea la 2-3 swp ca sa luam gem`uri, carapacea si sunfire robe .
Devenisem un imba rogue pe server si eram foarte mandru de cum imi imbracasem caracterul, iar dupa aceea s`a bagat wotlk, nu mi`a placut, m`am lasat de wow 6 luni pentru ca incepuse scoala, mergeam in a9a si numai imi placea sa joc wow pentru ca nu era nici un server sa`mi placa .
Si asa am auzit de Ultimate am intrat pe server am inceput sa cresc, mi`a placut si am ramas .

P.S: tot ce stiu din wow am invatat singur... la activ am aproape 2 ani de wow.

Mersi ca ati avut rabdare sa`mi cititi mica mea poveste legata de wow .

Va salut,
Boo

//out
kidd007
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby demoo » 07 Jul 2010, 19:54

pfoai ...m-am apucat de wow acum 1 an jumate,,primul caracter a fost un warrior orc, eram pe un privat 17x rate TBC, am ajuns cu chiu cu vai la level 70 fara sa merg niciodata in outland,am omorat mobi care dadeau cate 1k xp ,,maxim 2k...apoi am inceput sa fac instanta cica...doamne ...ce gelosi erau Holy paladinii pe gearul meu :))..aveam 800 spell power pe tbc :)) ..dupa ce mi-am mai facut vre-o 7-8 caractere m-am prins ca magii nu pot purta plate( cu greu :( ) ...apoi m-am apucat de druid ...ramanand clasa cu care stiu sa joc ce l mai bine ..ce vremuri:|
demoo
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby dendenys » 09 Jul 2010, 13:35

prima data am facut un shamy tauren eram pe un srv blizz pe versiunea 2.4.3 acum 2 ani.Eram lvl 10 si bateam deaia de lvl 1,nu stiam sa fac quest pana cand am intalnitpe unu care mi-a explicat cum este cu q(va dati seama ca pana la lvl 30 am batut numa mobi omg :)) .Si dupa un an s-a stricat wow am luat de la un prieten wowu si asa am ajuns pe serveru meu favorit ultimate primu meu char pe ultimate a fost un troll mage credeam ca daca iau un item verde cu 75 stamina ii mai bun decat unu epic cu spell power,crit etc
Mare noob eram :(( :)) .
Ultimate Rullz!
dendenys
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby wardog10 » 15 Jul 2010, 18:18

Eu cand am inceput sa joc wow, mi-am facut un orc warr, si cand am vazut toate action-barurile mam speriat aveam numai 1.auto attack si 2.Heroic Strike si restu gol, eu pe warr ii puneam fuste :si staffuri ma rugam de playeri sami dea armele lor puteti sa va uitati pe armory la el il cheama krogot ,pacat ca am ban pe el

//warned. 2 many smiles!!!
Image
wardog10
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby Nenead » 25 Jul 2010, 21:31

Hmm? Prima data cand am jucat WoW mi-a facut un prieten un Orc-Warrior pe care l-am dus pana la lvl 61 fara sa fac train, iar itemele le bagam in bari =) (Shift+2/Shift+3/etc) apoi mi-am facut un shaman (dupa ce am invatat sa pun spellurile / itemele /talente / sa fac train) pe care la lvl 70 (eu fiind enha shaman) aveam iteme cu spell power/restore mana, leather,cloth. Apoi am facut un warlock (dupa ce am invatat sa joc destul de bine) si am facut 1.300 spell power (nu era cu gs atunci) so, am cerut invite in The Betrayers, acolo am invatat eu ca la bossi nu te duci ca ratatul, trebuie sa ai tactica (erau scriptati bossi), probabil unii dintre voi stiti serverul, oricum a avut succes pe TBC, apoi am luat un wipe (delete charactere) , nu numai asta, dar au scazut ratele la 3x. So am cautat alt server, am dat de ultimate (acum un an jumate), am facut druid, tank si healer . Prima data cand tankasem si eu :)) aveam numai stamina pe mine, pana am intrat in mistery si mi s-a spus sa bag defense rating/agility ca stamina am destul (eram full Badge of Justice ). Cam asa am inceput eu sa invat sa joc cu toate clasele, evident mai mult PvE. PvP part a inceput pe rogue si nu stau sa o insirui ca nu intereseaza pe nimeni :)).
Image
LUL? Te Rupem :o
Image
EKLESIA = CLASSLIDER PRO LOCK 9K DPS CU TRINKETS Sindragosa/Rotface!!
Nenead
[Ultimate Addicted]
[Ultimate Addicted]

Postby bloodnick » 25 Jul 2010, 23:23

Tot ce pot sa zic este ca eram un mare nap la inceput :)) ca toti ceilalti :))
bloodnick
[Ultimate User]
[Ultimate User]

Postby Nenead » 25 Jul 2010, 23:59

Spune-ne si noua toata povestea, cum eram noi napi si jucam cs, cum voi 2 ca ratatii v-ati apucat de wow, cum m-ati corupt si pe ratatul de mine, cum faceam ca ratatii cand faceam rost de un item. Ce vremuri ratate pentru ratati ca noi :)

PS : Scuze de off dar eu vreau sa scrie mai multe informatii :))
Image
LUL? Te Rupem :o
Image
EKLESIA = CLASSLIDER PRO LOCK 9K DPS CU TRINKETS Sindragosa/Rotface!!
Nenead
[Ultimate Addicted]
[Ultimate Addicted]

Postby HelpYou » 26 Jul 2010, 00:36

Prima data am inceput pe Ultimate 2.4.2 ...(NRGia) am jucat doar aici pan sa inchis serverul...apoi am mai jucat pe Blizz pan la redeschiderea ultimateului ...am jucat pe ultimate pan la 3.1.3 ..de atunci am primit pt prima data GM pe WoW Gandalf ..apoi peste 3 luni sererul se desfintase ..si mi-am facut primul meu server .....am jucat 3 luni si m-am dus pe Raptors unde eram Admin / DB Developer ....apoi peste ceva vreme serverul sa inchis ..deoarece s-a saturat owneru de server...Apoi am reinceput pe ultimate si aici voi juca :D

Asta-i istoria mea :D
/neon : data viitoare iti scot optiunea de a atasa o semnatura.
HelpYou
[Ultimate User]
[Ultimate User]

PreviousNext

Return to Curiozitati